Duble inaczej

2020-04-03

tekst: Anna Grzegory - Poradnia Logofigle

duble

Zazwyczaj w duble gramy w tradycyjny sposób.

W grę może grać od 2 do kilku osób. Liczy się przede wszystkim refleks i spostrzegawczość. Gra wywołuje mnóstwo radości i śmiechu. Nie zajmuje wiele miejsca, można w nią zagrać praktycznie wszędzie, a ostatnie doświadczenia nauczyły nas grać w kartonowe okrągłe karty nawet on-line.

To jak gramy?
Trzeba wiedzieć, że na każdej karcie jest tyle samo symboli, ale tylko jeden jest wspólny. Symbole mogą się różnić wielkością. Zadaniem gracza jest dostrzeżenie wspólnego dla dwóch kart symbolu i podanie jego nazwy.
Przede wszystkim uczymy się rozdawać okrągłe karty, bo to nie lada wyzwanie dla małych rączek, ale też jednocześnie doskonały trening motoryki małej.
Wszystkie karty rozdajemy graczom i tylko jedna odkryta karta pozostaje na stole. Na znak wszyscy gracze odsłaniają swoje stosiki i jak najszybciej pozbywają się kart. Kartę na wspólny stosik można położyć tylko wtedy, gdy prawidłowo nazwiemy wspólny element dwóch kart. Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się swoich kart.

Jak grać na zajęciach on-line?
Bierzemy dwie karty ze stosiku i pokazujemy na ekranie. Kto pierwszy poda nazwę wspólnego symbolu, zdobywa punkt. Odkładamy pierwszą kartę i do drugiej na ekranie pokazujemy trzecią, później trzecią i czwartą… aż do wyczerpania kart.

W zasobach Printoteki znajdziemy niezwykle różnorodne duble, od bardzo łatwych z czterema symbolami po sześcioelementowe z wyrazami z różnorodnymi trudnościami ortograficznymi. Znajdziemy tam przede wszystkim materiał obrazkowy dostosowany do trenowania słownictwa w zakresie seplenienia, rerania, kappacyzmu, gammacyzmu i wielu pojedynczych głosek, tematyczne karty ze zwierzętami, warzywami, owocami, jedzeniem (naleśniki, pizza, śniadania), flagami, ubraniami, meblami, narzędziami, kwiatami, grzybami kolorami, świąteczne, wiele innych. Na szczególną uwagę zasługują też liczne zestawy dubli z pojedynczymi literami (o różnym stopniu trudności czcionki), sylabami i wyrazami trudnych ortograficznie. Jeśli już mamy wydrukowane i powycinane okrągłe karty warto wykorzystać je na kilka innych sposobów.

Oto podpowiedzi.
1. Trening percepcji słuchowej (dzielenia na sylaby i głoski)

Rozkładamy na stole kilka kart
Co to jest?
Jeśli prawidłowo odgadniesz, weź sobie kartę z tym obrazkiem.
Gramy na zmianę: raz zagadkę zadaje dorosły, a raz dziecko:
ma - pa, kom - pas, skrzy - nia, pis - to - let
znajdź obrazek, którego nazwa zaczyna się na "s"
znajdź obrazek, którego nazwa kończy się na "a"
znajdź obrazek, którego nazwa to trzy sylaby

duble


2. Zgadnij, który naleśnik wybrałem?
Rozkładamy na stole kilkanaście kart. Jedna osoba zapamiętuje jedną kartę. Jeśli gramy w 3 osoby, to trzecia osoba jest sędzią i tej osobie w tajemnicy pokazujemy wybraną kartę. Umawiamy się, ile mamy pytań — szans do odgadnięcia (mogą to symbolizować klocki, żetony). Na pytania odpowiadamy tylko “tak” lub “nie”.
Przykładowe pytania:
Czy na twoim naleśniku jest czerwony owoc?
Czy na twoim naleśniku jest bita śmietana?
itp.
Do tej zabawy świetnie nadają się też duble w formie pizzy. Nic jednak nie szkodzi, aby do zabawy podobnej wykorzystać każdy inny zestawy kart. Te z wyrazami będą świetne dla dzieci starszych.

duble z naleśnikami


3. Zapamiętaj od początku.
Wersja znanej zabawy w ciąg wyrazów. Rozkładamy kilka kart i gracze kolejno dodają do sekwencji po jednym wyrazie z tych, które widzą na kartach, powtarzając ciąg za każdym razem od początku.
beczka
beczka - czekolada
beczka - czekolada - haczyk
beczka - czekolada - haczyk - mlecz
beczka - czekolada - haczyk - mlecz - taczka
beczka - czekolada - haczyk - mlecz - taczka - kaczka
itd

I na koniec osobista podpowiedź. Nie przegapcie dubli z dźwiękonaśladowczymi obrazkami zwierząt. Salwy śmiechu macie gwarantowane! :)

Wszystkie dostępne w serwisie duble znajdziecie TUTAJ.

A poniżej kilka wybranych:

gimnastyka_
sz
zaba_
angielskie


_nalesniki
_onomatopeje
zaba_