Zgadnij, co to? Online i nie tylko.

2020-04-20

tekst: Anna Grzegory - Poradnia Logofigle

zgadnij online


To bardzo uniwersalna gra, do której możemy wykorzystać każdy materiał obrazkowy lub wyrazowy w zależności od tego, co chcemy wytrenować z dzieckiem. W zasobach Printoteki znajdziecie ich bardzo wiele.

Gra dla 2 osób
Potrzebujemy:
obrazki
żetony


Rozkładamy obrazki. Nazywamy je. Jeden z graczy wybiera obrazek i zapamiętuje go. Jeśli mamy trzecią osobę, może być sędzią, któremu w tajemnicy pierwszy gracz pokazuje obrazek. Drugi gracz otrzymuje 10 żetonów, za które “kupuje pytania”. Jego zdaniem jest odgadnięcie obrazka wybranego przez przeciwnika. Na pytanie można odpowiedzieć tylko “tak” lub “nie”.
Przykładowe pytania:
Czy ten przedmiot jest jadalny?
Czy ten przedmiot jest czerwony?
Po odpowiedzi przeciwnika zabieramy ze stołu obrazki, które nie pasują. “Dobre pytanie to takie, po którym zabierzemy ze stołu dużo obrazków”
Gra kończy się, gdy obrazek zostanie odgadnięty.

Co ćwiczymy w tej zabawie?
myślenie logiczne
prawidłową wymowę
umiejętność budowania zdań pytających
sprawność motoryczną dłoni
pamięć
zakupy


Wersja z planszą
To wersja, w której możemy wykorzystać gotowe plansze obrazkowe lub wyrazowe dostępne w zasobach Printoteki. Możemy też stworzyć własne plansze w Kreatorze.
Zasady gry są takie same jak w grze z wyciętymi obrazkami, ale zamiast zabierać je ze stołu, wykreślamy je na swoich planszach. Takie same plansze mają obaj gracze. Jeden wybiera obrazek lub wyraz, drugi zadaje pytanie i wykreśla na swojej plansze niepasujące do odpowiedzi. Później zamieniają się rolami. Na dole planszy w “pasku postępu” liczymy wykorzystane pytania.
W tej wersji możemy ćwiczyć czytanie i ortografię, jeśli wykorzystamy plansze wyrazowe. Pamiętajcie, aby najpierw na głos wyraźnie przeczytać wszystkie wyrazy. Zadając pytania, spostrzegamy podobieństwa i różnice w wyrazach na planszy.

Wersja matematyczna
Wykorzystując kreator, możemy wpisać na planszy dowolne liczby w zakresie, jaki chcemy trenować z dzieckiem. Zadaniem przeciwnika jest zgadnąć, jaka liczba została wybrana poprzez naprzemienne pytania, np. Czy wybrana liczba jest mniejsza od 10? Czy dzieli się przez 2 itp.

Jak grać na zajęciach on-line?
Najłatwiej grać wyświetlając planszę na ekranie. Jeśli mamy taką opcję (np. w Clickmeeting) wczytujemy ją do plików w pdf, włączamy opcję rysowania po ekranie. Gramy tak, jak na stoliku.

To tylko kilka wersji gry “Zgadnij, co to?” Niewątpliwie wykorzystując zasoby Printoteki z pomocą kreatywnych dzieci, zagracie jeszcze na wiele różnych sposobów.
Dobrej zabawy!

Wszystkie dostępne w serwisie plansze znajdziecie TUTAJ.

A poniżej kilka wybranych: